Projekt „Spektakle bez barier" rozwija skrzydła, czyli podsumowanie edycji 2019

Projekt „Spektakle bez barier” realizujemy już od ponad sześciu lat, ale z każdym rokiem nabiera on coraz ciekawszego kształtu. Oprócz spektakli z audiodeskrypcją oraz z tłumaczeniem na język migowy, w 2019 roku odbyły się spotkania z twórcami teatralnymi oraz cały szereg ciekawych warsztatów z różnych dziedzin sztuki dla osób niewidomych i niesłyszących, powiązanych tematycznie z przedstawieniami (zajęcia plastyczne, aktorskie, recytatorskie, choreograficzne i inne). Chcemy pokazywać osobom z niepełnosprawnościami sztukę teatralną z różnych perspektyw i w jak najszerszym kontekście. Było to możliwe także dzięki współpracy z naszymi nowymi partnerami – Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Galerią Bielską BWA, Książnicą Beskidzką i twórcami Blind Touch – pierwszego na świecie aparatu fotograficznego dla niewidomych.

W tegorocznej edycji projektu udało nam się po raz pierwszy wyjść poza budynek teatru. Wspólnie z Galerią Bielską BWA zorganizowaliśmy zwiedzanie wystawy „Etno” Beaty Bojdy oraz warsztaty plastyczne skierowane do osób niewidomych, a w Książnicy Beskidzkiej odbyły się zajęcia skupione na tekście „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Jednym z ciekawszych wydarzeń w ramach projektu było „ożywienie” znajdującej się w naszym teatrze, najstarszej w Polsce malowanej kurtyny Francesco Angelo Rottonary (jednego z najcenniejszych zabytków techniki teatralnej!) A stało się to podczas specjalnych warsztatów, kiedy to osoby z dysfunkcjami wzroku mogły poznać dotykowo stworzone specjalnie dla nich, trójwymiarowe modele postaci, wyrzeźbione przez Renatę Kudzię na wzór nimf namalowanych na kurtynie. Osoby niewidome wzięły również udział w inscenizacji ukazującej nimfy Rottonary w ruchu. Warsztaty poprzedzone były wykładem na temat historii kurtyny. 

W ramach projektu podjęliśmy nowe działania mające na celu udostepnienie strony Teatru Polskiego osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Strona jest czytelna dla odbiorców z dysfunkcjami wzroku (duży kontrast i krój pisma). Ponadto zamieszczono dla nich pliki audio z opisami poszczególnych spektakli z naszego repertuaru, czytanymi przez lektorów. Dla osób niesłyszących opisy przedstawień przetłumaczone zostały na język migowy i umieszczone przy każdym tytule w specjalnych filmikach. Kolejne dostępne materiały będą sukcesywnie dodawane na stronę.

Spektakle bez barier" cieszą się wielkim zainteresowaniem widzów niepełnosprawnych i mają stałą grupę odbiorców liczącą obecnie około 250 osób, zarówno z Bielska-Białej, jak i z innych miast, takich jak: Kraków, Chorzów, Pszczyna, Cieszyn, Skoczów. W ostatniej edycji projektu wzięło udział ponad 1100 uczestników.

Ważnym akcentem „Spektakli bez barier – sezon 2019” było przyznanie przez Polski Związek Niewidomych odznak „Przyjaciel Niewidomych” Teatrowi Polskiemu pod dyrekcją Witolda Mazurkiewicza oraz koordynatorce projektu Joannie Feikisz.  To dla nas dodatkowa motywacja do organizowania kolejnych dostępnych wydarzeń w Teatrze Polskim. Chcemy nadal propagować ideę dostępności kultury dla osób niepełnosprawnych i kontynuować nasz projekt „Spektakle bez barier” w coraz ciekawszej formie.

Projekt „Spektakle bez barier – sezon 2019” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Film promocyjny projektu dostępny jest >>tutaj

 

 

Utworzono: 27.12.2019 - 10:43