Spektakle bez barier – sezon 2018 – podsumowanie projektu

Teatr Polski już od pięciu lat regularnie prezentuje swoje najciekawsze spektakle repertuarowe z zastosowaniem audiodeskrypcji oraz tłumaczenia na język migowy w ramach cyklu „Spektakle bez barier”. W tegorocznej edycji programu przedstawieniom towarzyszyły spotkania z twórcami i warsztaty połączone z poznawaniem teatru od podszewki. Zyskaliśmy nowych odbiorców - oprócz tych stałych, z Bielska-Białej, do projektu dołączyli partnerzy ze Śląska i Małopolski (z Krakowa, Pszczyny, Cieszyna i Chorzowa). W okresie czerwiec – grudzień 2018 zaprezentowaliśmy siedem spektakli dostosowanych dla widzów z dysfunkcjami wzroku i słuchu, a wśród tytułów znalazły się: „Miarka za miarkę” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, „Wanda” w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej, „Boska!” w reżyserii Pawła Szkotaka oraz „Pomoc domowa” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. W wydarzeniach zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział ponad tysiąc uczestników.

Wszystkie wydarzenia adresowane do osób z dysfunkcjami słuchu (spektakle, warsztaty, spotkania) tłumaczone były na język migowy, a spektakle z udziałem osób niewidomych zaopatrzone były w audiodeskrypcję. Stworzyliśmy również specjalne pomoce dla osób niewidomych, takie jak wydawnictwa w piśmie brajlowskim, czy tyflografiki (druki wypukłe), które odwzorowują wygląd elementów budynku Teatru Polskiego (ozdobnej kurtyny, fasady) i pozwalają na ich poznawanie dotykowe.

Powstał także film promocyjny z udziałem aktorów Teatru Polskiego „Teatr bez barier to MY!" – dostępny tutaj

Projekt „Spektakle bez barier – sezon 2018” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Utworzono: 02.01.2019 - 12:30
Fotografie: Dorota Koperska