Ingmar Villqist

Ingmar Villqist (Jarosław Świerszcz) to jeden z najważniejszych współczesnych polskich dramatopisarzy, scenarzysta, reżyser teatralny, filmowy oraz radiowy, historyk sztuki i nauczyciel akademicki. W ostatnich latach stał się najczęściej wystawianym współczesnym polskim dramatopisarzem za granicą. Jego dramaty były prezentowane na większości najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce i na świecie w ostatniej dekadzie.

Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Był związany z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (jako dyrektor artystyczny) i z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie (jako wicedyrektor). Jest kuratorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. polskiej ekspozycji na Biennale Sztuki w São Paulo w 1994. Wykładał na Akademiach Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach i Warszawie, obecnie związany jest z Uniwersytetem Śląskim, gdzie wykłada na wydziałach Filologicznym oraz Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego.

Jako dramatopisarz debiutował w 1995 roku jednoaktówką „Kostka smalcu z bakaliami”, nagrodzoną w konkursie „Tygodnika Powszechnego”. W 1998 roku założył nieinstytucjonalny Teatr Kriket z Królewskiej Huty, w którym wystawił i wyreżyserował swoje sztuki: „Oskar i Ruth”( Grand Prix i nagroda publiczności na XXXV Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie w 2000 roku) i „Noc Helvera”.

Napisał blisko trzydzieści dramatów, które były publikowane w antologiach dramatu w Polsce i za granicą, a także w periodykach teatralnych, m.in. w „Dialogu”. Trafiły na takie sceny, jak: Teatry Rozmaitości, Studio i Powszechny w Warszawie, Narodowy Stary Teatr i Teatr Bagatela w Krakowie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Śląski w Katowicach, czy Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zrealizował dotychczas dwa spektakle na podstawie swoich tekstów: „Taka fajna dziewczyna jak ty” (2010 r.) i głośną „Miłość w Königshütte” (2012 r.), oba w swojej reżyserii i scenografii. ​Reżyseruje również słuchowiska radiowe, ma na koncie liczne realizacje swoich (ale nie tylko) tekstów w Teatrze Polskiego Radia, między innymi „Noc Helvera", „Beztlenowce", „Chłopiec z łabędziem", a ostatnią z nich jest „Królewska Huta - baśń miejska" jego autorstwa i reżyserii. 

W latach 2000–2006 Ingmar Villqist był etatowym reżyserem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 2008–2010 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni, a w 2009 i 2010 był także dyrektorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „R@Port” organizowanego przez ten teatr. Od lipca 2017 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach. Jest laureatem wielu nagród w polskich i międzynarodowych konkursach teatralnych oraz dramatopisarskich. Za swoją pracę artystyczną był czterokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”. W 2005 roku uhonorowano go statuetką Orła Śląskiego za „niepodważalną wartość oraz wkład do kultury narodowej” wraz z Kazimierzem Kutzem,  Henrykiem Mikołajem Góreckim, Henrykiem Wańkiem i Lechem Majewskim.

Powiązane spektakle