Zuzanna Bućko

Urodziła się w Jeleniej Górze, gdzie do października 2016 r. pracowała w tamtejszym Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida na stanowisku Dramaturga. Studentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od października 2016 r. zatrudniona w Dziale Promocji Teatru Polskiego w Bielsku Białej.

Swoje pierwsze dramaturgiczne szlify zdobyła pod okiem Artura Pałygi podczas Szkoły Pisania w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Jej tekst „Wytrzymaj jeszcze chwilę” zdobył nagrodę główną w konkursie Nowy Wymiar Kultury oraz miał dwa czytania performatywne na Festiwalu Prapremier 2013 w Bydgoszczy i w Teatrze Barakah w ramach Dramatorium. Tekst „Pokolenie trzy zera” zdobył drugą nagrodę w konkursie Szukamy Polskiego Szekspira. Czytania tego dramatu odbyły się w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, a także w ramach I Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie.

Była odpowiedzialna za dramaturgię spektaklu „Karskiego Historia Nieprawdziwa” Szymona Bogacza w reżyserii Julii Mark, a także spektaklu „Rozbity Dzban” Heinricha von Kleista w reż. Piotra Jędrzejasa. Oba zrealizowane w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Wraz z Szymonem Bogaczem napisała jeden z odcinków słuchowiska teatralnego SŁUCHAJ! - “JASIEK I… WIRUS” dla Wrocławskiego Teatru Lalek, a także dramaty „Cudownie, Wundervoll, Úžasny” (zrealizowany w ramach współpracy trzech teatrów z Jeleniej Góry, Zittau oraz Liberca w reż. Karli Štaubertovej), „Klara Zach. Rekonstrukcja”, „Dietl. Osiem scen obrazujących” i tekst „Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą”, który zrealizowali wspólnie (dramaturgia oraz w współpraca reżyserska) w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (na podstawie „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej).

Jednym z ostatnich projektów, które zrealizowała wraz z Szymonem Bogaczem był tekst „Hanno Reitsch, kochamy cię!/nienawidzimy cię!” o nazistowskiej pilotce, która urodziła się oraz stawiała pierwsze lotnicze kroki w Jeleniej Górze. Dramat miał zostać zrealizowany na deskach Teatru jeleniogórskiego w reżyserii autorów jednak ze względu na niechęć miasta do poruszanego tematu, produkcja została odwołana. W lipcu odbyło się czytanie performatywne sztuki w hangarze na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim, gdzie niegdyś lotnictwa uczyła się Hanna Reitsch.

Obecnie wraz z Szymonem Bogaczem pracuje nad tekstem „II Odsiecz Wiedeńska, czyli 1100 lat chrześcijaństwa Polskiego” oraz nad spektaklem o Andrzeju Zausze, koprodukcji Fundacji Serca Bicie oraz Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W październiku rozpoczynają pracę dramaturgiczną nad spektaklem „Szaberplac. Moja miłość” Szymona Bogacza w reż. Tanji Miletic we Wrocławskim Teatrze Współczesnym (premiera: 14 stycznia 2017 r.).

Powiązane spektakle