Koncert „Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird”

Teatr Polski we współpracy z Żydowską Gminą Wyznaniową w Bielsku-Białej zaprasza na koncert w budynku ceremonii przy Cmentarzu Żydowskim w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim: 19 kwietnia o godz. 18:30.

„Ginczanka. Żar-Ptak/Fire-Bird” to spektakl posługujący się językiem koncertu, teatru i sztuk wizualnych. Inspiracją dla twórców projektu są ponadczasowe wiersze Zuzanny Ginczanki połączone z transowym wokalem i muzyką Doroty Jaremy i Pawła Szamburskiego. Kamilla Baar-Kochańska zadaje pytania o pamięć i o los artystki-kobiety. Projekt ten powstał z poczucia głębokiej potrzeby zmiany.

Oprawa wizualna została stworzona z fragmentów filmów powstałych w latach życia Ginczanki, uzupełnionych współczesnymi nagraniami z Kamillą Baar-Kochańską. Jest to wideo-kolaż z filmów eksperymentalnych, awangardowych i autorskich, inspirowany muzyką i nawiązujący do wierszy Ginczanki. Fragmenty filmów posłużyły do wykreowania nowych narracji i zobrazowania abstrakcyjnych pojęć i emocji. W wierszach – „implantach“ wspomnień Ginczanki – uzupełnionych tekstem Bożeny Keff snuje się opowieść o wyemancypowanej Kobiecie, Poetce, Żydówce. Opowieść o instynktach, zmysłach, fizjologii, emocjach. Wszechobecna miłość i zachwyt życiem wymieszane z ironią, zdradą i strachem są bohaterami tej narracji. Pojawiają się osy, rysie, żbiki, pumy, lisy i legendarny Żar-Ptak duch ognia o magicznej mocy. Żar-Ptak na scenie staje się Feniksem, mitycznym symbolem odradzania i nieśmiertelności.

Tak właśnie ponad siedemdziesiąt lat po śmierci poetki artyści przywołują fragmentaryczną pamięć Ginczanki i o Ginczance.

Zuzanna Ginczanka – Zuzanna Gincburg (urodzona 1917 w Kijowie, zamordowana 1944 w Krakowie), kochająca życie, delektująca się słowem poetka-wizjonerka. Publikowała między innymi w „Skamandrze“ i „Szpilkach“. Znana w świecie międzywojennej bohemy, ceniona przez Tuwima i Gombrowicza. Wyemancypowana, olśniewająco piękna kobieta. Całe życie umykająca stereotypom. Doświadczona wojenną ucieczką i zdradą Żydówka. Aresztowana przez gestapo, torturowana i rozstrzelana w KL Plaszow. Pamięć o jej twórczości, kompletnie wymazana, powraca z wielką siłą.

Artyści:
Kamilla Baar-Kochańska: słowo, wokal, obraz – aktorka teatralna i filmowa.
Dorota Jarema: muzyka, wokal – wokalistka obdarzona niezwykłą barwą głosu, którego używa jak instrumentu.
Paweł Szamburski: muzyka, klarnet – to muzyk, improwizator, animator kultury, aktywnie działa na scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej.
Bożena Keff: autorka prozy napisanej do tego koncertu – poetka i eseistka, wykładowczyni filozofii i etyki.
Robert Bęza: wideokolaż i vj-ing podczas spektaklu – zajmuje się wideokolażem, autor oprawy wizualnej koncertu zainspirowanej filmami awangardy i materiałem nakręconym do tego projektu.
Gabi von Seltmann: koncepcja artystyczna, inscenizacja, produkcja koncertu – artystka interdyscyplinarna, animatorka kultury. Poprzez różne formy sztuki poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące pamięci, tożsamości i historycznych uwikłań.

Produkcja: Art, History & Apfelstrudel oraz Fundacja Edukacja, Sztuka, Wolność

Czas trwania koncertu: 70 minut

Bilety w cenie 45 zł dostępne są wyłącznie w kasie Teatru Polskiego. 

Utworzono: 23.03.2018 - 12:35