Premiera oraz jubileusz Witolda Mazurkiewicza

30 września 2016 roku był datą wyjątkową dla naszego teatru i okazją do podwójnego świętowania. Premierą „Człowieka z La Manczy” zakończyliśmy bowiem uroczyście obchody jubileuszu 125-lecia bielskiej sceny. W tym dniu obchodziliśmy razem z Witoldem Mazurkiewiczem, reżyserem spektaklu pt. „Człowiek z La Manczy” i dyrektorem Teatru Polskiego, jubileusz 30-lecia jego pracy artystycznej.

Na życiorys artystyczny Witolda Mazurkiewicza składają się liczne role aktorskie i prace reżyserskie, które przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień. Za całokształt pracy artystycznej uhonorowany został Srebrnym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze (2015 r). Witold Mazurkiewicz był współzałożycielem Kompanii „Teatr” współpracującej z Teatrem Provisorium. Jako aktor i reżyser tego zespołu zdobywał liczne nagrody na najważniejszych festiwalach teatralnych. Wspólnie z Januszem Opryńskim wyreżyserował m. in. obsypany nagrodami spektakl „Ferdydurke”, „Trans-Atlanytk” W. Gombrowicza, „Do piachu” T. Różewicza, „Sceny z życia Mitteleuropy” R. Musila.

Przed objęciem dyrekcji w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej był kierownikiem artystycznym sceny kameralnej Teatru Rampa na Targówku w Warszawie i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”.

Bielscy widzowie znają go z ról: Salieriego w „Amadeusie” P. Shaffera (reż. R. Talarczyk, 2012), Kelnera w „Apokalipsie homara” (reż. T. Dutkiewicz) i Geista w „Lalce” (reż. A. Groszyńska, 2015). Na bielskiej scenie wyreżyserował spektakle „Pocztówki z Europy” M. McKeevera (2013), „Latający Cyrk Monty Pythona” (2014), „Zorba” J. Steina, F. Ebba, J. Kandera – przedstawienie nominowane do Złotej Maski za reżyserię (2014) oraz przebojową komedię „Boeing, Boeing” M. Camolettiego (2016)

Utworzono: 30.09.2016 - 14:12