W głowie Niny – premiera 2. odcinka Audycji miłosnej

W poniedziałek, 14 września, o godzinie 19:00 zapraszamy na premierę drugiego odcinka „Audycji miłosnej” pt. „W głowie Niny".

Audycja będzie dostępna bezpłatnie na vod.teatr.bielsko.pl

 

W głowie Niny

Drugie słuchowisko z cyklu „Audycja miłosna” nosi tytuł „W głowie Niny”. Za pomocą formy, jaką jest wywiad rzeka, poznajemy skrawki życia aktorki Niny Andrycz.

Wywiad to w tym przypadku metafora dialogu, jaki aktorka przeprowadza sama ze sobą, ciągle od nowa - we własnej głowie, pod koniec życia. Głosy, które pojawiają się w słuchowisku, chociaż należą do różnych postaci, są tak naprawdę wyłącznie przetworzonymi myślami głównej bohaterki. Gdy wypowiada się były mąż Niny, Józef Cyrankiewicz, nie poznajemy go takim, jakim widziały go media, społeczeństwo czy on sam, widzimy go wyłącznie oczami naszej Niny - dzięki czemu Cyrankiewicz może śpiewać operowym głosem o miłości, chociaż nigdy nie wydarzyło się to naprawdę. Zabieg taki pozwala nam w formie, jaką jest słuchowisko, uchwycić pewne emocje, stany, obrazy, których nie możemy zainscenizować. Muzyka w tym słuchowisku pełni funkcję budowania nastroju, ma pobudzać wyobraźnię odbiorców.

Nina Andrycz poza wielkim dorobkiem aktorskim pisała także wiersze i opowiadania. Jej debiut prozatorski „My rozdwojeni” to powieść z elementami autobiograficznymi, opowiadająca historię młodej dziewczyny, która dostaje się do szkoły aktorskiej. Książka ta podzielona na cztery rozdziały: „Człowiek. Aktorka. Kobieta. Gwiazda” - zainspirowała twórczynie i twórców słuchowiska „W głowie Niny” do przedstawienia bohaterki jako rozdwojonej, pełnej różnych wewnętrznych głosów. Forma wywiadu jest tylko wymówką do przeglądania albumu pełnego wspomnień życia aktorki.

Wszystkie postaci, które pojawiają się w tym słuchowisku, łącznie z dziennikarką prowadzącą wywiad z Niną, są tak naprawdę narracją prowadzoną przez tytułową bohaterkę, są kolażem jej wspomnień, fantastyczną wizją gwiazdy.

W odcinku 2. wystąpią: Marta Gzowska-Sawicka, Tomasz Lorek, Jadwiga Grygierczyk, Oriana Soika, Jerzy Dziedzic.

Audycja miłosna

W ramach projektu „Audycja miłosna” powstaną cztery odcinki w formie słuchowiska teatralnego „Audycja miłosna" oraz cztery nagrania „Polskiej Kroniki Radiowej… z przymrużeniem oka". Wspólnym tematycznym mianownikiem wszystkich realizacji będą artystyczne pary z okresu PRL-u i ich burzliwe, często zabawne biografie. Audycje będą przypominały dawne sławy i opowiadały w sposób lekki i humorystyczny o tym, jak wyglądało życie Polski z pierwszych stron gazet w latach powojennych i w siermiężnej rzeczywistości tamtych czasów. Słuchowiska stylizowane na audycje radiowe sprzed lat, odtwarzane przez internet, będą sposobem na odświeżenie historii polskiej kultury (kompozycji Komedy, powieści i scenariuszy Leopolda Tyrmanda, Marka Hłaski, czy Stanisława Dygata, ról Kaliny Jędrusik i Niny Andrycz). „Audycja miłosna” będzie nawiązywać dialog z bohaterami polskiej sceny teatralnej, filmowej, muzycznej, literackiej, o których dzisiaj powoli się zapomina. Stanowić będzie także muzyczną rozrywkę, w postaci teatralno-radiowych programów do słuchania online.

W bohaterów audycji wcielą się aktorzy Teatru Polskiego, reżyseruje Agata Puszcz, autorką scenariusza jest Zuzanna Bojda, opracowaniem muzycznym i kompozycją zajmą się Krzysztof Maciejowski i Piotr Matusik.

Wszystkie audycje cyklu będą dostępne bezpłatnie do 30 kwietnia 2021 na vod.teatr.bielsko.pl

Jeśli nie posiadają Państwo jeszcze swojego konta, konieczna jest wcześniejsza (bezpłatna) rejestracja na platformie vod.teatr.bielsko.pl

Zapraszamy do słuchania!

 

Logotypy: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Obok napis: Dofinansowano ze środków NCK w ramach programu "Kultura w sieci".

 

 

 

Utworzono: 07.09.2020 - 13:38
Na czarnym tle czarno-biała fotografia portretowa Niny Andrycz.