Z teatru do galerii
Mimo, a może trochę „dzięki” pandemii (bo zmusiła nas do przeniesienia się w przestrzeń wirtualną) udało nam się zrobić w ramach naszego projektu „Spektakle bez barier” kilka rzeczy niezwykłych, między innymi połączyć przyjemność obcowania ze sztuką teatru ze zgłębianiem piękna sztuk plastycznych. W efekcie zapraszamy Państwa na dwa wirtualne spacery „z teatru do galerii". Wydarzenia przetłumaczone zostały na Polski Język Migowy, dostępne są również napisy dla niesłyszących.
„Kobieta w sztuce”
Podczas pierwszego spotkania, pt. „Kobieta w sztuce”, od 11 grudnia będzie można zwiedzać zachwycającą wystawę „One” w Galerii Bielskiej BWA. Zmysłowa i kobieca ekspozycja lubelskich artystek - sióstr Ireny i Anny Nawrot, będzie swoistym post scriptum do spektaklu „Wyspa Kalina”, poświęconego niezwykłej kobiecie, aktorce i piosenkarce – Kalinie Jędrusik. Przedstawienie prezentowane było w ramach „Spektakli bez barier" z tłumaczeniem ja język migowy i napisami dla osób niesłyszących.
Tematem zarówno wystawy, jak i spektaklu, jest wizerunek kobiety, jej postrzeganie i funkcjonowanie w przestrzeni prywatnej i społecznej. Ich wspólnym motywem jest również kobieta, której życie wypełnia twórczość, sztuka i dialog z odbiorcą, ale także, a może przede wszystkim - burzliwe emocje i głęboko przeżywane uczucia.
Po wystawie oprowadza Agata Smalcerz - dyrektorka Galerii.
„Nauka patrzenia. Tajemniczy język sztuki"
Od 15 grudnia zapraszamy na warsztat „Nauka patrzenia. Tajemniczy język sztuki". Będzie to kolejne spotkanie ze sztuką – zarówno teatralną, jak i sztukami plastycznymi, podczas wirtualnego oprowadzania po Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim, połączonego z poznawaniem scenografii spektakli Teatru Polskiego. Nauka wnikliwego, uważnego patrzenia ma pozwolić odbiorcom poznać specyficzny język sztuki i rozumieć obrazy, także te sceniczne. Tematem warsztatów są między innymi „sceniczne obrazy" ze spektakli „W górę!", „Wyspa Kalina" i „Zły". Po galerii oprowadza Anna Rak.
Więcej informacji >>tutaj.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.