Żegnamy Marię Koterbską

Z wielkim smutkiem żegnamy wielką damę polskiej piosenki, wybitną bielszczankę – Marię Koterbską, która zmarła 18 stycznia 2021 w Bielsku-Białej.

Maria Koterbska-Frankl (ur. 13 lipca 1924 w Białej Krakowskiej) była piosenkarką szczególnie popularną w latach 50. i 60. XX w., jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej największe przeboje to m.in. „Karuzela”, „Brzydula i rudzielec”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Augustowskie noce”,”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”.

Słynna bielszczanka pochodziła z muzycznej rodziny, zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej.  Jej mama, Janina, była pianistką, ojciec Władysław Koterbski, był nauczycielem muzyki i śpiewu, kompozytorem, dyrygentem, prowadził chór mieszany i chór męski (Polskie Towarzystwo Śpiewackie). Rodzice Koterbskiej byli aktywnymi członkami Towarzystwa Teatru Polskiego.

Chociaż za oficjalny debiut estradowy Marii Koterbskiej uważany jest sylwestrowy występ w 1949 roku w Katowicach, tak naprawdę debiutowała już w czerwcu 1945 roku, w pierwszym powojennym spektaklu Teatru Miejskiego w Bielsku, zrealizowanym przez Sekcję Dramatyczną Towarzystwa Teatru Polskiego. Byli to „Krakowiacy i Górale” Jana N. Kamińskiego w reżyserii Rudolfa Luszczaka, w oprawie scenograficznej Elwiry Czech-Kamińskiej i Kazimierza Meresa.

W krótkim czasie Maria Koterbska zyskała wielką sławę. Śpiewała w radiu, na estradzie, ale także w filmach. Występowała u boku wielkich gwiazd - Adolfa Dymszy, Hanki Bielickiej, Ireny Kwiatkowskiej, Edwarda Dziewońskiego, Kazimierza Opalińskiego, Ludwika Sempolińskiego w filmowych komediach „Sprawa do załatwienia” (1953) i „Irena do domu!” (1955).

Współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków, współtworzyła Wagabundę, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą. Odnosiła sukcesy na krajowych festiwalach – w Sopocie w roku 1963 (II nagroda) czy w Opolu (honorowe Grand Prix w 1987 r.)

Przez całe życie piosenkarka była związana z Bielskiem-Białą, a na deskach bielskiej sceny obchodziła swój wielki jubileusz 90 urodzin (2014 rok). Było to niezapomniane wydarzenie wysokiej rangi artystycznej. Ogromna rzesza widzów koncertu stała się żywym dowodem na to, jak wielką popularnością wciąż się cieszyła - oprócz zapełnionej po brzegi sali Teatru Polskiego, wielbiciele piosenkarki gromadzili się również na placu teatralnym, gdzie można było oglądać koncert na telebimie. 

 

 

Utworzono: 19.01.2021 - 10:55
Czarno-biała fotografia starszej kobiety, ubranej elegancko, która siedzi na dużym, rzeźbionym fotelu.