„GŁUSZA” Anny Goc – spotkanie z autorką książki i gośćmi

„Głusza” to przejmujący, momentami wstrząsający reportaż, nagrodzony m. in. Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego (najlepszy reportaż roku 2023). Zapewniamy, że to, czego dowiedzą się Państwo na tym spotkaniu będzie mocno zaskakujące i poruszające.  

Zapraszamy serdecznie! 

  • WSTĘP WOLNY
  • Czas trwania spotkania – 1 godzina. 
  • Uczestnicy spotkania - autorka Anna Goc oraz członkinie Fundacji „Ingraft” - Kinga Hołda-Justycka i Dagmara Stanosz (prowadzenie). 
  • Fragmenty książki zaprezentuje aktor Rafał Sawicki, , a Kinga Hołda-Justycka przetłumaczy je na polski język migowy.  
  • Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – osoby g/Głuche oraz słyszące. 
  • Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. 
  • Teatr nie będzie prowadził sprzedaży książek. 

*

„(…) Anna Goc zanurzała się w świat bez dźwięków jak inni w świat podwodny. Zbliżała się do ludzi niesłyszących jak inni reporterzy do mieszkańców dalekich wysp pacyficznych. To porównanie nie jest pozbawione sensu. Głusi w Polsce są… niemal odrębnym narodem. Nie tylko często nie znają języka polskiego, ale nawet nie są w stanie się go nauczyć - jest dla nich językiem obcym jak chiński.” (Mariusz Szczygieł, dziennikarz, reportażysta, pisarz).

*

Jedną z najciekawszych propozycji w ramach tegorocznej, jedenastej edycji projektu „Spektakle bez barier” jest spotkanie poświęcone książce pt. „Głusza” - uhonorowanej Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najlepszego reportażu roku (2023), Nagrodą im. Beaty Pawlak Fundacji im. Stefana Batorego (2023), nagrodą kapituły United Nations Global Compact Network Poland ONZ (w kategorii „Etyka i prawa człowieka", 2024).

Jest to przejmujący reportaż, który uświadamia czytelnikom sytuację osób g/Głuchych w społeczeństwie słyszącej większości w Polsce. 

Ta książka jest ważna i przełomowa w rozumieniu świata i kultury g/Głuchych przez osoby słyszące. – „Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób słyszących, które chcą zrozumieć świat użytkowników języka migowego. Co istotne, mamy tu do czynienia z pozycją bardzo rzetelną pod względem naukowym (…)” (Pracownia Lingwistyki Migowej). 

Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Dziennikarka Anna Goc w swojej książce oddała głos g/Głuchym. 

Do dyskusji o książce będą zaproszone zarówno osoby g/Głuche, jak i słyszące. 

UCZESTNICY SPOTKANIA: 

ANNA GOC 

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”.

Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017), w ramach którego napisała książkę reporterską o osobach głuchych. 
Wydana w 2022 roku „Głusza” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego (2023), Nagrodę im. Beaty Pawlak Fundacji im. Stefana Batorego (2023), została również wyróżniona przez kapitułę United Nations Global Compact Network Poland, polskie biuro globalnej inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ w kategorii „Etyka i prawa człowieka" (2024). 

Autorka nagrodzona została także przez kapitułę Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategoriach News (2011) i Reportaż prasowy (2016, 2017, 2018), jest laureatką Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018). Wyróżniona w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek (2015). Nominowana do XI edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2015), XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2017), Nagrody  Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2018) oraz Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy (2017, 2018).

Oprócz „Głuszy” wydała również książkę „Boniecki. Rozmowy o życiu” (2018) oraz „Biegnij, mała, biegnij” (2024). 

*

KINGA HOŁDA – JUSTYCKA

Członkini zarządu Fundacji Ingraft; w fundacji zajmuje się komunikacją w polskim języku migowym oraz International Sign,  artystka-fotograficzka, edukatorka, aktorka, zajmuje się również grafiką i filmem.  W fundacji nagrywa filmy w językach migowych, prowadzi działania edukacyjne i artystyczne. Jest  absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz studiów podyplomowych na Wydziale Fotografii Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej w Warszawie.

*

DAGMARA STANOSZ

Prezeska Fundacji Antropologii i Komunikacji „Ingraft”, antropolożka kultury i historyczka sztuki, od kilkunastu lat związana z obszarem projektowania inkluzywnego i edukacji w muzeach. W fundacji koordynuje działania badawcze, programowe i wydawnicze, naukowo zajmuje się problematyką projektowania inkluzywnego, antropologii komunikacji i sztuki. Studiowała etnologię i historię sztuki na Uniwersytecie Śląskim, edytorstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego (doktorat wdrożeniowy Mapowanie percepcji. Projektowanie narracji inkluzywnych w muzeach).

*

MICHAŁ JUSTYCKI

Wiceprezes Fundacji Antropologii i Komunikacji „Ingraft”,, koordynator międzynarodowej współpracy ze społecznością Głuchych, historyk sztuki, artysta- malarz i grafik, edukator. W fundacji zajmuje się badaniem sztuki i historii Głuchych, kontaktami z osobami głuchymi w językach migowych. Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i studiów podyplomowych z historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim, współtwórca Grupy Artystów Głuchych, doktor w dziedzinie sztuk plastycznych, autor pierwszego słownika sztuki w językach migowych

 

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu SPEKTAKLE BEZ BARIER 2024 – EDYCJA XI dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Fundacją Antropologii i Komunikacji „Ingraft”

 

* Autorka fotografii Anny Goc - Grażyna Makara. 

 

 

 

 

Utworzono: 22.11.2024 - 21:56
Głusza - ulotka