Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej poświęcony pamięci Grzegorza Czornego

158 edycja Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Bielsku-Białej poświęcona będzie pamięci Grzegorza Czornego i odbędzie się w Teatrze Polskim.

Poniżej informacja organizatorów na temat wydarzenia:

Zastanawiacie się pewnie, kim jest Grzegorz? Aktorem, instruktorem teatralnym, kabareciarzem, konferansjerem, animatorem kultury - Miłośnikiem Sztuki. Pojawił się w „Kontraście” na przełomie 1992 i 1993 roku. To był spektakl w reżyserii Kuby Abrahamowicza „Siedem obrazów duszy w twoich łzach” na podstawie „Zbrodni i Kary” oraz „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego – pierwszy, który obejrzał na kameralnej scenie w piwnicach Domu Kultury „Włókniarzy”, stworzonej własnymi siłami przez członków stowarzyszenia – miłośników teatru, prowadzonych przez charyzmatycznego lidera, aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Kubę Abrahamowicza. Zainscenizowany prostymi środkami, ale precyzyjny, emocjonalny spektakl w wykonaniu młodych aktorów na tyle poruszył Grzegorza, że postanowił pozostać po spektaklu i przyłączyć się do grupy przyjaciół – pasjonatów teatru – działającej pod nazwą Wspólnota Artystyczna Centrum Sztuki Kontrast. Bo dla Grzegorza teatr był możliwością wypowiedzenia się o swoim rozumieniu Człowieka, Świata, Literatury i Sztuki. Chciał tworzyć teatr, o którym pisał Grotowski: który – nie kłamiąc, nie uciekając od problemów nawet drastycznych – daje człowiekowi nadzieję, świadomość etyczną i społeczną, która przywraca sens istnienia.

Tak rozpoczęła się jego, trwająca niemal 30 lat, przygoda z teatrem – jako aktora w CS Kontrast, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Teatrze Lalek Banialuka, Teatrze Bohema, Teatrze CST i Studiu Sztuki Bogusława Słupczyńskiego, Teatrze Trip, Teatrze Czwarta Scena, Teatrze Gry i Ludzie. Ponieważ Grzegorz wyróżniał się poczuciem humoru, a uśmiech był jednym z jego znaków rozpoznawczych, naturalnym kierunkiem rozwoju był kabaret: „Som Gorsi”, „Bez Sen Su”, „W Cudzysłowie”. Przez lata angażował się też – jako wykonawca i juror – w Festiwalu Kabaretowym Fermenty.

Był również instruktorem teatralnym, m.in. w GOK w Chybiu, gdzie zbudował zespół teatralny, współtworzył scenariusze i reżyserował spektakle. Zajęcia aktorskie prowadził także w MDK w Bielsku-Białej i DK w Starym Bielsku, poświęcając dodatkowo uwagę seniorom, z którymi pracował w DK Olszówka. Występował w filmach i teledyskach, współpracował z Amatorskim Klubem Filmowym „Klaps” w Chybiu.

Bywalcy Bielskiej edycji Krakowskiego Salonu Poezji pamiętają Grzegorza jako współgospodarza Salonu, który przez wiele lat witał ich w niedzielne przedpołudnia i przeżywał z nimi magię słowa. Jednak przede wszystkim Grzesiek był serdecznym, uśmiechniętym, wesołym, ciepłym i pełnym życia człowiekiem, idącym drogą pasji i marzeń. Dlatego pozostawił wspaniały blask i dlatego pozostanie w pamięci tak licznych przyjaciół, którzy chcą oddać mu hołd. W końcu, był także Nieznanym Poetą...

Zaduszkową edycję salonu przygotowali: Kuba Abrahamowicz, Krzysztof Cis, Katarzyna Dendys-Kosecka, Zuzanna Glądys, Wojciech Golec, Jadwiga Grygierczyk, Anna Guzik-Tylka,  Marta Gzowska-Sawicka, Konrad Ignatowski, Gabriela Jaskuła, Eugeniusz Jachym, Janusz Jachnik, Jakub Kosecki, Ewa Kozak, Tomasz Lorek, Krzysztof Maciejowski, Adam Myrczek, Błażej Olma, Tomasz Pala, Artur Pierściński, Włodzimierz Pohl, Rafał Sawicki, Piotr Skucha, Bogusław Słupczyński, Bartosz Stuchlik, Juliusz Wątroba, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt oraz Zarząd Stowarzyszenia CSK Dominika Grzbiela, Rafał Sakowski, Izabela Zając.

 

Wydarzenie odbędzie się 27 listopada o godzinie 11:00. 

Bezpłatne wejściówki są dostępne w kasie teatru do 25 listopada. 

Utworzono: 16.11.2022 - 10:46