Spektakle bez barier – sezon 2019 – „odsłona” druga

W nowym sezonie teatralnym 2019/2020 kontynuujemy realizację programu „Spektakle bez barier” rozpoczętego w lutym, w ramach którego odbywają się spektakle z audiodeskrypcją dla osób niewidomych, z tłumaczeniem na język migowy dla widzów niesłyszących oraz bogata propozycja wydarzeń towarzyszących, takich jak warsztaty i spotkania z twórcami.

Większość działań skupi się wokół spektaklu „Wesele” oraz osoby genialnego twórcy – Stanisława Wyspiańskiego. Spotkania zaplanowane w drugiej połowie roku pozwolą na przybliżenie istoty twórczości tego artysty uczestnikom z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Podczas spotkań i warsztatów będziemy zgłębiać między innymi temat ludowych inspiracji, które znalazły wyraz w dramacie pt. „Wesele”, czy zagadnienie przenikania się w twórczości Wyspiańskiego różnych sztuk – muzyki, plastyki, słowa. Będzie to możliwe m. in. dzięki współpracy z Muzeum Górnośląskim, które udostępni na potrzeby zajęć teatralnych eksponaty ze zbiorów działu etnograficznego, jak również reliefową kopię obrazu „Portret Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej z Wesela” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Niewidomi i słabowidzący uczestnicy projektu będą mieli również okazję poświęcić więcej uwagi samemu tekstowi dramatu, podczas warsztatów prowadzonych przez aktora Teatru Polskiego Michała Czadernę, zorganizowanych wspólnie z Książnicą Beskidzką – Filią Integracyjną w Bielsku-Białej. Zwieńczeniem tej pracy będzie konkurs recytatorski „Co się komu w duszy gra…”. Wszystkie te działania będą niejako wstępem i przygotowaniem do jak najlepszego i najpełniejszego odbioru spektaklu „Wesele” z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją. W barwnej i efektownej bielskiej inscenizacji jednego z najważniejszych polskich dramatów udział bierze cały niemal zespół aktorski Teatru Polskiego.

Kolejne działania w ramach projektu związane będą z zabytkowym budynkiem naszego teatru, który w tym roku świętuje jubileusz 130-lecia swojego istnienia. Przedmiotem specjalnych zajęć stanie się unikatowy zabytek techniki teatralnej – malowana kurtyna Francesco Angelo Rottonary, datowana na 1890 rok. Uczestnicy projektu wezmą udział wykładzie dotyczącym kurtyny prowadzonym przez autorkę monografii tego zabytku – Justynę Łabądź. Dla osób niewidomych powstanie również trójwymiarowa kopia postaci nimf namalowanych na kurtynie, którą w czasie zajęć będzie można poznawać dotykowo. Wszystko uzupełni specjalna inscenizacja z udziałem osób niewidomych, która dzięki muzyce, tańcowi, a nawet zapachom sprawi, że będą one mogły poczuć niezwykły klimat sielankowej sceny przedstawionej przez malarza na XIX-wiecznej kurtynie.

Projekt „Spektakle bez barier – sezon 2019” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Utworzono: 27.10.2019 - 9:11
Fotografie: Dorota Koperska