MAŁA CZARNA - Byłam żoną Boba Marleya

Znana krakowska aktorka Katarzyna Chlebny wystąpi w spektaklu z muzyką na żywo kreując rolę Rity Marley, żony jednego z najsłynniejszych wokalistów reggae na świecie – Boba Marleya. 

Spektakl „Byłam żoną Boba Marleya” wyreżyserowany przez Pawła Szumca na podstawie tekstu Małgorzaty Jantos to muzyczna opowieść w rytmie reggae o Ricie Marley, kobiecie, która przez szesnaście lat była żoną największej gwiazdy muzyki rodem z Jamajki, ale także ikony pop kultury, do dzisiaj pobudzającej wyobraźnię młodszych i starszych buntowników przeciwko złu i niesprawiedliwości świata.

W monodramie Byłam żoną Boba Marleya szukamy (prawie) uniwersalnych cech współczesnej kobiety, która walczy o siebie i dąży do tego, by wyzwolić się spod męskiej dominacji. Chcemy, by powstała wielowymiarowa historia o kobiecie zastanawiającej się: Kim jestem? Od czego muszę się uwolnić? Gdzie zmierza moje życie? To są bardzo uniwersalne prawdy. Nie będziemy sugerować żadnych odpowiedzi. Skupimy się na stawianiu pytań… – mówi reżyser Paweł Szumiec

Mimo historycznych odniesień, twórców spektaklu interesuje przede wszystkim portret kobiety, która, żyjąc u boku sławnego na całym świecie męża, próbuje uwolnić się od zależności od niego i odnaleźć swoją własną drogę poprzez poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: kim jestem? 

W Ricie Marley dostrzegliśmy rysy współczesnej kobiety, dojrzewającej do świadomości swoich praw i swojej indywidualności – dodają twórcy.

„Byłam żoną Boba Marleya” jest też opowieścią o skomplikowanej miłości, która prowokuje do pytań o granice oddania, poświęcenia, tolerancji. Jest opowieścią o miłości tym trudniejszej, że czasami zamkniętej w ciasnych ramach, wywodzącego się z Jamajki, chrześcijańskiego ruchu Rastafari.

Równoprawną bohaterką spektaklu jest muzyka. Zabrzmi ona m.in. w piosenkach Boba Marleya i Rity Marley (np. „Is This Love”, „No Woman, No Cry”), wykonywanych na żywo z zespołem Mamas & Trawas, specjalnie powołanym na potrzeby przedstawienia.

Wierzymy, że największym atutem naszego spektaklu jest odtwórczyni roli Rity Marley – Katarzyna Chlebny (przyp.: znana m.in. z roli Kory w spektaklu „Kora. Boska” w Teatrze Nowym Proxima) – która granej przez siebie bohaterce i interpretacjom piosenek nadaje swój indywidualny rys. Wierzymy więc, że kreacja aktorki spowoduje, że mimo odległości kulturowej z Polski na Jamajkę, widz podda się opowieści w transowym rytmie reggae i wyruszy w tą nieco egzotyczną podróż. – zachęcają dalej twórcy.

 

Piotr Gaszczyński, Teatr Dla Wszystkich

Historię Rity Marley opowiedziała w monodramie Małgorzata Jantos. To będzie mocny, feministyczny spektakl o kobietach, ich marzeniach i troskach, relacjach i wolności.

Marta Gruszecka, Gazeta Wyborcza

 

Katarzyna Chlebny po raz kolejny świetnie spisuje się w roli śpiewanej. A przedstawiona przez nią historia w zasadzie nie nudzi nas ani przez chwilę. Dodatkowo warto podkreślić obecność muzyki granej na żywo przez zespół Mamas&Trawas.

Monika Matura, Kulturatka

 

TWÓRCY:

Autorka monodramu: Małgorzata Jantos

Reżyseria i dramaturgia: Paweł Szumiec

Kierownictwo muzyczne, muzyka, aranżacje: Aleksander Brzeziński

Scenografia: Marek Braun

Kostiumy: Jolanta Łagowska-Braun

Multimedia: Wojciech Kapela

Producentka, asystentka reżysera: Małgorzata Kasińska

 

Występują:

Katarzyna Chlebny w roli Rity Marley

Muzyka na żywo

Mamas & Trawas w składzie Aleksander Brzeziński, Jakub Nieć, Damian Mielec

 

Premiera: 27 stycznia 2023 w Teatrze KTO

Fotografia: Klaudyna Sztubert

 

Premiera

21.05.2024

MAŁA CZARNA - Byłam żoną Boba MarleyaNa scenie! Kup bilet online

Brak dostępnych biletów na spektakl w najbliższym repertuarze. Zostaw swój e-mail, a powiadomimy Cię gdy znów będzie dostępny. Zostawiając adres mailowy, wyrażasz zgodę na otrzymywanie mailingu Teatru Polskiego.

Oświadczam, że powyższe informacje są mi znane i: