Singielka
Alicja jest piosenkarką estradową, która utrzymuje się śpiewając na eventach, czasami jeździ z koncertami. Mieszka samotnie i tak naprawdę żyje życiem swoich najbliższych: Matki – zwariowanej optymistki, Juliana – fryzjera geja, Majki – kolekcjonerki facetów, Barbary – jej oddanej menagerki oraz Pana Leona – sąsiada.
Alicja jest świadomą „singielką”, a nawet uważa, że jest w tzw. najlepszym momencie swojego życia. Wskutek nieoczekiwanych zdarzeń jej pozornie poukładany świat nagle się zmienia... Jest cała masa takich kobiet jak ja. Emocjonalnie trochę przygaszone, ale za to z poczuciem własnej godności. Finansowo w miarę ustawione, zadbane, inteligentne i niezależne. Po skończonym małżeństwie, czy nieformalnym związku pozostało trochę żalu i zdjęć, a czasem jak facet miał klasę - mieszkanie i kilku znajomych. Chociaż, ci ostatni, przeważnie musieli się określić czyimi znajomymi tak naprawdę byli, więc to się robi dość pokręcone i jakieś takie niewygodne. W pierwszej chwili - jak się z kimś rozstajesz - to jest nawet dość zabawnie. Mówisz sobie: O, kurcze, znowu mi wszystko wolno, jestem swobodna jak jakiś ptak, jak gazela na sawannie, a właściwie - tak jak kiedyś, gdy byłam nastolatką i urwałam się wreszcie ze smyczy rodziców. Teraz będę się ubierać - jak chcę, malować się – jak chcę, chodzić spać – o której chcę, jeść i pić – co chcę.... Hej, zaraz. A dlaczego będąc z moim facetem w tzw. wymarzonym stadle było inaczej? Czy ktoś mi narzucał sposób bycia? Czy ktoś mnie ograniczał, kontrolował? Nie. To ja sama.
Być singielką to wybór wolności czy życiowa konieczność? Modne słowo, określające modną postawę życiową współczesnych kobiet, stało się tytułem spektaklu, którego autorem i reżyserem jest Jacek Bończyk, a jedyną wykonawczynią – laureatka Ikara nagrody Prezydenta Bielska-Białej – Anna Guzik-Tylka. Dla artystki, która po raz pierwszy mierzy się z formą teatru jednoosobowego, to okazja do pokazania pełnej palety możliwości artystycznych, również wokalnych. Integralną częścią spektaklu są bowiem piosenki, których autorem jest Krzysztof Maciejowski.
Twórcy spektaklu nie moralizują w „Singielce”, nie oceniają, nie zalecają gotowych recept. Metodą artystycznej analizy odsłaniają kłębowisko tęsknot i niepokojów, jakim jest dusza tworzonej przez nich bohaterki: współczesnej, nowoczesnej Polki.
27 września 2024 roku Anna Guzik-Tylka zagrała monodram „Singielka” po raz dwusetny!
Czas trwania
90 minut
Twórcy
- Reżyseria – Jacek Bończyk
- Scenografia – Grzegorz Policiński
- Kostiumy – Izabella Toroniewicz
- Muzyka – Krzysztof Maciejowski
Obsada
- Singielka – Anna Guzik-Tylka
Premiera
24.09.2011
Recenzje
- e-teatr, Jacek Sieradzki - zobacz