SUPER WOMEN Małej Czarnej 2024 - AKTORKI
Agnieszka Przepiórska
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołą Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sankt Petersburgu. W latach 2006-2008 występowała w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Współpracowała także z Teatrem im. Mickiewicza w Częstochowie, Sopocką Sceną Off de BICZ w Sopocie, Teatrem Stajnia Pegaza w Sopocie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, teatrami warszawskimi (Galeria GO, konsekwentnym, IMKA, WARSawy, Powszechnym, Polonia, Żydowskim) oraz z kabaretem Pożar w Burdelu. W 2014 otrzymała nagrodę za rolę w monodramie „Tato nie wraca" Piotra Rowickiego w Teatrze WARSawy w Warszawie w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, w którym występuje w spektaklach „Zimowla” i monodramie „Simona K. Wołająca na puszczy”. Widzom srebrnego ekranu znana m. in. z takich tytułów, jak: „Druga szansa”, „Barwy szczęścia”, czy „Zupa nic”. W 2020 otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą w spektaklu telewizyjnym „A niech to gęś kopnie” na Teatroteka Fest.
Jowita Budnik
Wybitna artystka, która nie boi się aktorskich wyzwań. Jowita Budnik przygodę z aktorstwem rozpoczęła w ognisku teatralnym państwa Machulskich, które działało w warszawskim Teatrze Ochoty. Na dużym ekranie debiutowała już w wieku 12 lat, grając w filmie Radosława Piwowarskiego pt. „Kochankowie mojej mamy”. Współpracowała również z Krzysztofem Krauze przy produkcjach „Sieć”, „Dług” i „Mój Nikifor”. W 2005 roku Krauze razem z żoną napisali specjalnie dla Jowity Budnik scenariusz filmu pt. „Plac Zbawiciela”, za który otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W filmie wcieliła się w postać ofiary przemocy psychicznej ze strony męża i teściowej. W 2013 roku zagrała główną rolę w docenionym przez publiczność i krytyków filmie „Papusza”, również w reżyserii Krzysztofa Krauzego. Zagrała w nim Bronisławę Wajs – poetkę z mniejszości romskiej.
Katarzyna Chlebny
Aktorka teatralna i filmowa, wokalistka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie). Od lat związana z Teatrem Nowym w Krakowie, znana z ról w odważnych, głośnych spektaklach, które współtworzy jako scenarzystka („Macabra Dolorosa”), a także jako reżyserka („Kora. Boska”). Pedagog w Studium Aktorskim Lart i Liceum Aktorskim, trener wokalny w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa — praca z młodymi ludźmi jest jej wielką pasją. Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogów Wokalnych Natural Voice Perfection. Ma na swoim koncie liczne występy na scenach teatralnych w Polsce i za granicą. Od wielu lat jest aktorką kabaretu muzyczno-literackiego — Grupa Rafała Kmity. Poza teatrem możemy ją zobaczyć w filmach, serialach i programach telewizyjnych.
Karolina Hamer
Medalistka Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu, paraolimpijka oraz laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Najlepszego Sportowca z niepełnosprawnością ruchową w Polsce oraz Wyróżnienia Komitetu Paraolimpijskiego za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu, aktywistka społeczna - w 2018 została jedną z twarzy protestu osób z niepełnosprawnościami, w czerwcu tego samego roku dokonała pierwszego coming-outu w historii polskiego sportu jako kobieta biseksualna.
Julia Wyszyńska
Absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Aktorka teatralna i filmowa. Laureatka min. Grand Prix na Festiwalu Wrostja we Wrocławiu, Monoblok w Gdańsku, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Monodramu za rolę Medei w spektaklu „Medea” w reż. Eweliny Marciniak; otrzymała m.in. nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu „Podróż zimowa” w reż. Mai Kleczewskiej na Festiwalu Prapremiery w Bydgoszczy, nagrodę dziennikarzy za rolę Hanki w spektaklu „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego na Festiwalu Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, nagrodę za najlepszą rolę Festiwalu M-Teatr w Koszalinie. Stypendystka Prezydenta miasta Bydgoszcz. Autorka swojego solo „Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone”, które prezentowała na festiwalach takich jak „Dwa brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Opener czy Campus. Na Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu zdobyła nagrodę dziennikarzy za najlepszy spektakl.
Współpracowała z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem na Woli w Warszawie. Obecnie także gra w Och-Teatrze i Komunie Warszawa. Pracowała m.in. z Krystianem Lupą, Oliverem Frijličem, Januszem Gajosem, Krystyną Jandą. W kinie debiutowała rolą w filmie „Atak paniki” Pawła Maślony. Pracowała m. in. z Wojtkiem Smarzowskim, Juliuszem Machulskim, Kingą Dębską, Michałem Grzybowskim.
Powiązane aktualności
- MAŁA CZARNA - Festiwal Monodramów Kobiecych
- MAŁA CZARNA - przegląd najlepszych monodramów na Małej Scenie
- Mała Czarna - przegląd kobiecych monodramów