MAŁA CZARNA - Festiwal Monodramów Kobiecych

 


 

Pomysł na festiwal monodramów kobiecych „Mała Czarna” powstał w teatrze, w którym od wielu lat ta forma zajmuje znaczące miejsce. „Singielka”,  „Wanda”, „Wyspa Kalina”, „Milczenia. O Ewie Demarczyk”. Kobiety – charyzmatyczne, silne, walczące o należne im w świecie miejsce są bohaterkami fascynujących opowieści. Od dwóch lat do tego teatralnego grona, w ramach Małej Czarnej, zapraszamy kolejne wyjątkowe bohaterki z ich niezwykłymi historiami. 
Tegoroczna edycja festiwalu Mała Czarna odbędzie się od 20-26 maja 2024. 

W niezwykłą podróż z opowieściami o wielu odsłonach kobiecości zabiorą  nas w tym roku: Jowita Budnik, Katarzyna Chlebny, Karolina Hamer, Agnieszka Przepiórska i  Julia Wyszyńska.

Królowa monodramu - Agnieszka Przepiórska, w zeszłym roku zachwyciła nas jako Zuzanna Ginczanka i Simona Kossak, w tym roku zobaczymy ją również dwukrotnie w mądrych, przejmujących  i wprowadzających  temat uwikłania kobiety w politykę spektaklach: „Nazywam się Anna Walentynowicz” oraz „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”. Jowita Budnik, z monodramem pt. „Rachela Auerbach, pisma z Getta Warszawskiego”- to z kolei popis wybitnej aktorki („Papusza”, „Plac Zbawiciela”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Jeziorak”), zrealizowany na podstawie niezwykłego świadectwa z czasów Zagłady.   „Hamer" Karoliny Hamer - monodram, stand-up, a właściwie pierwszy w świecie  sit-up - sportsmenki, medalistki  pływaczki, biseksualnej kobiety z niepełnosprawnością. Julia Wyszyńska - jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia w „Fizyce kwantowej. Czyli rozmowach nigdy nieprzeprowadzonych" -  zabierze widzów w świat wyobraźni dziecka i jego oglądu świata dorosłych, pokazując, z różnych zresztą perspektyw, co i w jaki sposób kształtuje życie dorosłego człowieka, konfrontując dorosłość z tym, co wydarzyło się wcześniej, z przeszłością i jej demonami. Charyzmatyczna, obdarzona potężnym  głosem Katarzyna Chlebny, jako Rita Marley w „Byłam żoną Boba Marleya" - zaprosi na muzyczną opowieść w rytmie reggae o blaskach i cieniach życia z wybitnym artystą.

W programie zaplanowano również spotkania z artystkami i zaproszonymi gośćmi. Ponadto w sobotę 25 maja zaprosimy panie na warsztaty, na których skupimy się wokół tematów, które przyniosą spektakle „Małej Czarnej” - takie jak traumy ich rodzaje, mechanizmy przemocy, wykluczenie.

Po każdym ze spektakli festiwalowych odbędą się spotkania z aktorkami. Do rozmowy po spektaklu "Nazywam się Anna Walentynowicz" zaproszenie przyjęła ponadto Pani Grażyna Staniszewska- kobieca ikona "Solidarności", a po spektaklu "Rachela"- Pani Dorota Wiewióra- Przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Z dumą informujemy, że tegoroczną edycję ponownie wsparły kobiety, business women, Super Women: Dorota Korczyk , Agnieszka Miękińska, Aneta Magda-Zielecka, Agnieszka Nowak, Dorota Patora, Renata Samson i Anna Szczęśniak.

 

REPERTUAR: 

  • 20.05 (PN) 19:00 - Mała Scena

 Hamer

  • 21.05 (WT) 19:00 - Mała Scena

Byłam żoną Boba Marleya

  • 22.05 (ŚR) 19:00 - Mała Scena

Rachela Auerbach, pisma z Getta Warszawskiego 

  • 23.05 (CZ) 20:00 – DUŻA SCENA

Nazywam się Anna Walentynowicz

  • 24.05 (PT) 19:00 - Mała Scena

W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej

  • 26.05  (N) 19:00 - Mała Scena

Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone 

 

SUPER WOMEN Małej Czarnej –  SPONSORKI

SUPER WOMEN Małej Czarnej - AKTORKI


Festiwal  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Współorganizatorem Festiwalu jest Instytucja Ars Cameralis, Partnerem Festiwalu jest Województwo Śląskie. 

 

 

Więcej o dofinansowaniu: tutaj

 

Utworzono: 18.04.2024 - 15:33