Grzegorz Niziołek
Wykładowca, kurator, dramaturg, krytyk. Profesor w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii AST im. Stanisława Wyspiańskiego. Współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny „Didaskaliów”. Jako krytyk teatralny współpracował z „Teatrem”, „Dialogiem”, „Notatnikiem Teatralnym”.
Twórca dramaturgii takich spektakli, jak: „Mein Kampf” (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2019) i „Kaspar Hauser” (Teatr Współczesny w Szczecinie, 2019) – oba w reżyserii Jakuba Skrzywanka, „Faraon” (Teatr Polski w Bielsku-Białej, 2022) w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, „Wesele” w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, 2024).
W badaniach naukowych zajmuje się problematyką teatru jako instytucji sfery publicznej, teatrem politycznym, wątkami emancypacyjnymi i queerowymi. Jego wcześniejsze badania dotyczyły przede wszystkimi problematyki pamięci, traumy historycznej, reprezentacji zagłady Żydów w polskim teatrze (książka „Polski teatr Zagłady”). Wiele publikacji poświęcił wybitnym zjawiskom teatru współczesnego (monografie na temat teatru Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego) oraz wątkom romantycznym w teatrze polskim XX wieku.
W latach 2004-2007 kierownik literacki Starego Teatru, a w latach 2008-2010 jeden z dyrektorów artystycznych Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi.
Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015).