Janusz Opryński
Reżyser teatralny, absolwent polonistyki UMCS. Twórca działającego od 1976 r. Teatru Provisorium, współpracownik poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Dyrektor artystyczno-programowy Centrum Kultury w Lublinie. W 1996 r., wraz z innymi przedstawicielami lubelskiego środowiska teatralnego powołał do życia Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, którego jest dyrektorem artystycznym. Jako reżyser i współautor przyczynił się do największych sukcesów „Provisorium”: „Wspomnień z domu umarłych”, „Współczucia”, „Końca wieku”.
W 1998 r. nawiązał współpracę z Witoldem Mazurkiewiczem i jego Kompanią „Teatr”. W jej wyniku powstało słynne przedstawienie „Ferdydurke”, z którym teatry zjeździły cały świat, a także cieszące się ogromnym zainteresowaniem widowni i krytyki spektakle, m. in. „Do piachu” wg Tadeusza Różewicza, „Trans Atlantyk” wg Witolda Gombrowicza. Ostatnia wspólna relizacja obu zespołów to „Homo Polonicus” oparty na powieści Krystiana Piwowarskiego (2008).
Ostatnie spektakle Teatru Provisorium wyreżyserowane przez Janusza Opryńskiego to „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego (2012), „Lód” Jacka Dukaja (2013), „Punkt Zero: Łaskawe” w oparciu o powieść Jonathana Littella „Łaskawe” (2016).
Równolegle z pracą teatralną Janusz Opryński realizuje projekt „Jak żyć?” – cykl spotkań z filozofami i intelekualistami. Ważną ich częścią był cykl wykładów prof. Cezarego Wodzińskiego „Próby z Dostojewskim”, podczas których prezentowano fragmenty nowego tłumaczenia „Braci Karamazow”, na podstawie którego Janusz Opryński przygotował adaptację swojego spektaklu.
Janusz Opryński jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Lublin oraz Ambasadorem Lubelszczyzny, w 2011 r. otrzymał także Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”.
Powiązane spektakle
- św. Idiota – Adaptacja i reżyseria