Jarosław Staniek

Tancerz, choreograf, reżyser. Na początku kariery zajmował się tańcem ulicznym i breakdance. Był pierwszym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie - niejednokrotnie sięgał po ten tytuł później. Jego pierwszym ważnym osiągnięciem teatralnym była choreografia do musicalu "West Side Story" w Teatrze Muzycznym w Gdyni (1992 r.). W swoim dorobku ma kilkadziesiąt realizacji teatralnych, programów telewizyjnych i teledysków.

Był również twórcą choreografii ceremonii przedmeczowych podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 (Stadion Narodowy w Warszawie). Współpracował przy realizacji koncertów takich gwiazd sceny muzycznej jak Nick Cave, Dee Dee Bridgewater, Kazik Staszewski czy Anna Maria Jopek. Jest twórcą pierwszego polskiego show teatralnego "Opentaniec", a także autorem choreografii do filmów fabularnych, m.in. "Córki dancingu", "Serce serduszko", "Ubu Król" oraz "Mięso".

Jest autorem choreografii widowisk operowych i baletowych m.in. dla Opery Nova w Bydgoszczy ("Trubadur" Verdiego, "Pajace" i "Rycerskość wieśniacza") oraz dla festiwalu Sacrum-Profanum w Krakowie ("Romeo i Julia" Prokofiewa).

Powiązane spektakle