Joanna Grabowiecka

Absolwentka kierunku Arts du spectacle na Université Paris VIII oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (2005). Ukończyła także studium projektowania scenografii i dekoracji teatralnej w Paryżu, pod kierunkiem wybitnego francuskiego scenografa Daniela Louradour. Odbyła staże w paryskim Théâtre de la Ville oraz w Comédie Française.

Uczestniczka międzynarodowych warsztatów dramaturgicznych Université d’été européenne – la mousson d’été w Pont-à-Mousson we Francji, a także licznych warsztatów teatralnych i tanecznych, m.in. pod kierunkiem Janusza Subicza i Nazareth Panadero z Tanztheater Pina Bausch (Niemcy), Mariki Hedemyr z Crowd Company (Szwecja) oraz Eduardo Gilio z Teatro Accion (Argentyna).

Autorka spektakli, m in.: „Kalkstein/Czarne Słońce” J. Holewińskiej (reżyseria) krakowskiej Łaźni Nowej i Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie (koprodukcja), „Migotliwa przestrzeń” na podstawie tekstów T. Różewicza i W. Szekspira (scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne, przestrzeń) w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie, „Ene due rike fake” M. Matuszak (reżyseria, opracowanie muzyczne, przestrzeń) w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Gry ekstremalne” E. Gawlikowskiej-Wollf i E. Chowaniec (reżyseria) w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, „Pułapka Crescendo” w Teatrze Studio (scenariusz, reżyseria, przestrzeń), „Baal” (scenariusz i reżyseria) oraz inspirowane „Hamletem” Szekspira „Soliloquium mori”, cz. I: „H2O” w Teatrze Collegium Nobilium (scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne).

Reżyserka wielu czytań performatywnych, w tym m.in.: „Pogorzeliska” W. Mouawada, w ramach VII edycji Festiwalu Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Filokteta” Heinera Műllera w Teatrze Powszechnym w Warszawie, „Chmur” Arystofanesa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz „Kamasutry”, „Elektry” i „Księgi Psalmów” w Laboratorium Dramatu.

Jej przedstawienia były pokazywane w Polsce, Francji, Serbii oraz w Niemczech, m.in. w Thalia Theater na prestiżowym festiwalu Körber Studio Junge Regie w Hamburgu.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia naukowe w roku 2008/2009. Współpracuje z katowickim Teatrem A Part przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Powiązane spektakle

  • Wanda Reżyseria, Światło