Marek Gierszał

Reżyser, aktor, scenarzysta. Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST i Uniwersytetu w Hamburgu (Reżyseria Filmów Fabularnych). Od 1988 roku mieszka i pracuje w Niemczech.

W latach 1994-1999 był wykładowcą w szkole musicalowej i teatralnej Stage School w Hamburgu, a od 2002 roku jest docentem w Akademii Realizacji Telewizyjnej państwowych stacji ARD i ZDF w Norymberdze. W 2005 roku założył w Berlinie firmę producencką ADA Film.

W swoim dorobku ma wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Jako reżyser współpracował z wybitnymi aktorami, m.in. z Christophem Waltzem (laureatem aktorskiego OSKARA za rolę w znanym filmie Quentina Tarantino „Bękarty wojny”). W Niemczech wyreżyserował również kilkanaście filmów fabularnych i spektakli teatralnych. Do jego najważniejszych realizacji scenicznych należą: „Libertyn” É.-E. Schmidta, „Wesele u drobnomieszczan” B. Brechta, „Trzy siostry” A. Czechowa oraz „Mordowanie” na motywach Ryszarda III W. Szekspira.

W Polsce dwukrotnie wyreżyserował „Boga mordu” Y. Rezy: prapremierę polską na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, a następnie – w Teatrze Polskim w Szczecinie. „Słowik” na podstawie baśni H. Ch. Andersena z muzyką Sabiny Wuesthof był jego pierwszą realizacją reżyserską spektaklu muzycznego. Premiera odbyła się w czerwcu 2011 roku w Berlinie.

Marek Gierszał jest reżyserem „Koguta w rosole” S. Jokica, którego prapremiera polska miała miejsce w październiku 2010 roku, w Krakowskim Teatrze Scena STU. Kolejną inscenizację tej komedii zrealizował rok później w Teatrze Rozrywki (gdzie również zagrał rolę Dave’a), a następnie w Teatrze Polskim w Szczecinie (2012). Tam też, w roku 2013, wyreżyserował sztukę W. Szekspira „Jak wam się podoba”. Ostatnią realizacją Marka Gierszała była reżyseria spektaklu „Firma dziękuje” w Krakowskim Teatrze Scena STU w październiku 2014 roku.

Powiązane spektakle