Szymon Szewczyk

Szymon Szewczyk (ur. 1989 r.) Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Autor muzyki teatralnej i eksperymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zakłócenia, błędy, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie.

Współautor scenografii i kostiumów do spektakli: „Korzeniec", „Koń, kobieta i kanarek", „Siódemka" (Teatr Zagłębia w Sosnowcu), „Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", „Marat/Sade" (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie), „Słowo o Jakóbie Szeli" (Teatr Śląski w Katowicach), „1946" (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach), "”Kariera Arturo Ui" (Teatr im. J Słowackiego w Krakowie), „Królestwo" (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie).

Skomponował muzykę do spektakli teatralnych: „Siódemka" (Teatr Zagłębia w Sosnowcu), „Marat/Sade" (z Jackiem Grudniem), „Bracia Grimm dla dorosłych" (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie), „1946" (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach), „Kariera Arturo Ui" (Teatr im. J Słowackiego w Krakowie),  (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie).

Otrzymał Złotą Maskę 2019 (razem z Igą Słupską) za najlepszą scenografię. Jego prace pokazywane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA we Wrocławiu, CSW Kronika w Bytomiu, BWA w Katowicach, na Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu oraz w ramach festiwalu Warszawa w Budowie.

Powiązane spektakle

Zdjęcie portretowe Szymona Szewczyka