Wojciech Puś
Profesor Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (dyplom w 2004 roku, doktorat 2013), gdzie w latach 2005-2013 roku pełnił funkcję asystenta Józefa Robakowskiego w katedrze multimediów; stypendysta MKiDN.
Wojciech Puś jest artystą działającym na wielu polach sztuki: w filmie, teatrze, sztukach wizualnych, operze. W swoich pracach swobodnie łączy estetykę eksperymentalnego filmu z elementami instalacji świetlnej i projekcji wideo, nadając im kinematograficzny charakter. Wypracował oryginalny, rozpoznawalny styl, w którym można zauważyć odwoływanie się do takich zjawisk jak rytm, ruch i czas, analizowanych przez artystę za pomocą obrazu filmowego. Puś konfrontuje widza z abstrakcyjnymi wyobrażeniami o narracyjnym potencjale, budowanymi z wykorzystaniem montażu i muzyki; jego dzieła balansują na pograniczu rzeczywistości i paralelnej realności wykreowanej poprzez wizualność filmu. Puś pracuje przede wszystkim ze światłem i tworzywem filmowym. Jego realizacje mają charakter instalacji przestrzennych, w których wykorzystuje ruchomy obraz, specyficzne rozwiązania świetlne i ścieżki dźwiękowe (często w formie winyli). Jak sam mówi:
Światło… To podstawowa materia, w której pracuję. Materia, którą przekształcam – lub wyczekuję na odpowiedni moment jej przeistoczenia się w interesujący mnie wymiar (estetyczny i znaczeniowy, symboliczny) – i przy pomocy której zaczynam wchodzić w nastrój i znaczenie obrazu. Filmowego, teatralnego, instalacyjnego. Każdego.
Puś traktuje światło jako autonomiczne medium w teatrze, równouprawnione wobec innych elementów składowych spektakli. Jego utwory z wykorzystaniem światła i projekcji wideo kreują przestrzenie psychologiczne o poetyckim potencjale.
Powiązane spektakle
- Diabły – Reżyseria świateł i multimedia