Zbigniew Kozub

Polski kompozytor, profesor sztuk muzycznych.

Autor zarówno dzieł chóralnych, wokalno-instrumentalnych, instrumentalnych (sonaty), symfonicznych, kameralnych, solowych, jak i muzyki filmowej, muzyki teatralnej czy muzyki radiowej. Przez dziewięć lat był dyrektorem festiwalu muzyki współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Wykładowca Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Studiował w klasie kompozycji Floriana Dąbrowskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył w 1985. W 1995 obronił doktorat, a w 2002 uzyskał habilitację w zakresie sztuk muzycznych (dyscyplina: kompozycja i teoria muzyki) na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W roku 2015 odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację na profesora sztuk muzycznych.

Laureat wielu znaczących nagród i wyróżnień.

Stworzył muzykę m. in. do takich spektakli, jak „Polka” w reżyserii Igora Gorzkowskiego w Polskim Teatrze Tańca - Balecie Poznańskim, do realizacji w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka: „re//mix Henryk Tomaszewski”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Żegnaj Polsko”, do przedstawień Teatru Polskiego w Poznaniu: „Antygona”, „Tajemniczy ogród” i wielu innych.

Powiązane spektakle