Grudniowe „Spektakle bez barier"

W grudniu Teatr Polski zaprasza na ostatnie wydarzenia zaplanowane w ramach tegorocznej edycji projektu „Spektakle bez barier - edycja 2022”. 3 grudnia odbędzie się pokaz znakomitej komedii pt. „Nikt nie kocha tak jak tenor” z audiodeskrypcją oraz warsztaty z aktorem Teatru Polskiego dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoby z dysfunkcjami wzroku wezmą również udział w warsztatach dotyczących scenografii i przestrzeni scenicznej.

Wszyscy widzowie, którzy odwiedzą Teatr Polski w grudniu, będą mogli podziwiać niezwykłą wystawę makiet dotykowych odwzorowujących wygląd budynku oraz scenografii wybranych spektakli, stworzonych z różnorodnych materiałów i faktur.  

Modele eksponowane na wystawie „DOTKNIJ TEATRU” powstały w ramach „Spektakli bez barier” jako pomoc warsztatowa dla osób niewidomych, ale są równie atrakcyjne dla osób widzących.

Jest to pierwsza wystawa, która pokazuje jak przez dotyk, dzięki specjalnie stworzonym pomocom,  można udostępniać sztukę (także sztukę teatru) osobom niewidomym.

Wyeksponowanie makiet dotykowych w ogólnodostępnej przestrzeni foyer Teatru Polskiego ma szansę zwrócić uwagę wszystkich widzów na to, że wśród osób niewidzących jest wielu miłośników teatru i uświadamiać, że można w atrakcyjny sposób udostępniać sztukę osobom z niepełnosprawnościami.

W ramach tegorocznej edycji projektu odbyły się już m. in. dwa pokazy komedii z wątkiem kryminalnym pt. „Letycja i lubczyk” z audiodeskrypcją, musicalu „Sztukmistrz z miasta Lublina” z tłumaczeniem na język migowy oraz z udziałem Niemego Chóru, czy prezentacja komedii pt. „Nikt nie kocha tak jak tenor” z tłumaczeniem na język migowy. Oprócz tego odbyły się warsztaty i spotkania dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Kalendarium wydarzeń organizowanych w ramach projektu oraz aktualne informacje na ten temat dostępne są >>tutaj. 

 

Projekt „Spektakle bez barier – edycja 2022” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - Państwowego Funduszu Celowego. 

Utworzono: 02.12.2022 - 15:56
Fotografie: Dorota Koperska