„Spektakle bez barier" - podsumowanie edycji 2022

Za nami kolejna bogata w ciekawe wydarzenia edycja projektu „Spektakle bez barier”. W 2022 odbyły się m. in. pokazy spektakli z audiodeskrypcją: komedii z wątkiem kryminalnym pt. „Lettycja i lubczyk” oraz komedii muzycznej „Nikt nie kocha tak jak tenor”, prezentacja musicalu „Sztukmistrz z miasta Lublina” z pierwszym w historii „chóralnym” tłumaczeniem spektaklu na język migowy – ze specjalną interpretacją utworów muzycznych na gesty języka migowego (w wykonaniu Niemego Chóru) oraz prezentacja komediowego przeboju pt. „Nikt nie kocha tak jak tenor” z tłumaczeniem na język migowy. Oprócz tego odbyły się warsztaty i spotkania dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu (między innymi dotyczące scenografii, kostiumów i charakteryzacji teatralnej, czy tajników zawodu aktora) oraz szkolenia dla pracowników teatru. Powstały również kolejne pomoce dotykowe dla osób niewidomych (m.in. makiety scenografii spektakli prezentowanych z audiodeskrypcją, czy dotykowa kopia maszkarona zdobiącego piękną, zabytkową fasadę Teatru Polskiego).

W ramach projektu powstała także wyjątkowa wystawa makiet dotykowych odwzorowujących wygląd budynku oraz scenografii wybranych spektakli - „DOTKNIJ TEATRU”. To pierwsza ekspozycja, która pokazuje, jak przez dotyk, dzięki specjalnie stworzonym pomocom, można udostępniać sztukę (także sztukę teatru) osobom niewidomym.

W osiemnastu wydarzeniach zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział ponad 1700 osób, w tym widzowie z Bielska-Białej oraz innych miast, takich jak Cieszyn, Katowice, Kraków, Pszczyna czy Chorzów.

Zapraszamy do obejrzenia filmowego podsumowania projektu >>

 

Projekt „Spektakle bez barier – edycja 2022” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.

 

Utworzono: 30.12.2022 - 14:51
Fotografie: Dorota Koperska