Co widział kamerdyner?

Jak psychoanalityk zatrudnia sekretarkę? Oczywiście przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną. Ale robi to we właściwy sobie sposób: poleca kandydatce, by... się rozebrała. Tak zaczyna się niezwykła farsa, na którą jako reżyser zaprasza Andrzej Zaorski — legendarna postać kabaretu i telewizji. 

Autor sztuki, Joe Orton (1933-1967) uważany jest za prekursora rodzaju humoru, który dzisiaj przypisujemy grupie Monty Pythona. Krótka, ale obfita w sukcesy, przerwana przez śmierć burzliwa kariera Ortona mocno zapisała się w pamięci Brytyjczyków. Szokował, oburzał i niezwykle śmieszył widzów swoimi czarnymi komediami, aż doczekał się swego rodzaju pomnika. Otóż słowem „ortonizm” określa się czasem dzieła lub sytuacje o podobnym stężeniu okropności, cynizmu i humoru.

Sztuka „Co widział kamerdyner?” była ostatnim dziełem Ortona i miała premierę już po jego śmierci (1969). Trudno nie uznać za „ortonizm” faktu, że poprzedziła ją rok wcześniej również pośmiertna premiera sztuki telewizyjnej „Gry pogrzebowe” — między innymi ona przyczyniła się do zniesienia tradycyjnej brytyjskiej cenzury teatralnej.

Farsa „Co widział kamerdyner?” rozgrywa się w domu wariatów, gdzie najbardziej szalony jest kierownik. Przebieranki, zbiegi okoliczności, niezwykłe przypadki, czworo drzwi i szalone tempo. Gwarancja dobrej zabawy!

Fotografie ze spektaklu: Lidia Polok

Czas trwania

  • 140 min

Twórcy

Obsada

Premiera

  • 4.01.2014

Recenzje

  • Teraz Teatr, Karolina Jelonek – zobacz
  • Redakcja BB, Zofia Pietrzykowska – zobacz