Tomasz Lorek

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej (dyplom z wyróżnieniem). Od 1999 r. aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatr Inspiracji.

Reżyser kilku spektakli muzycznych: „Flirt” zrealizowany w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk, „ Daj mi tę noc albo Dlaczego kochamy kobiety”, czyli spektakl z udziałem aktorów bielskiego Teatru, a także „Do pary” - spektakl Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W 2004 r. założył zespół wokalny 4&4Singers, którego pierwsza płyta, z nowymi aranżacjami utworów pierwszej damy polskiej muzyki rozrywkowej Marii Koterbskiej, ukazała się w styczniu 2006 r. Później zespół koncertował w zmienionym składzie, pod nazwą Vocal Sound.

Tomasz Lorek jest laureatem wielu nagród teatralnych. Dwukrotnie otrzymał Laur Dembowskiego (za rolę Andrzeja Prozorowa w spektaklu „Trzy siostry" w reż. Tomasza Dutkiewicza w sezonie 2002/2003 oraz za rolę Majora Kiereńskiego w spektaklu „Miłość w Königshütte” w reżyserii Ingmara Vilqista w sezonie 2012/2013).

Kilkakrotnie nominowany do nagrody Złota Maska, którą otrzymał w 2015 r. za tytułową rolę w musicalu „Zorba” w reż. Witolda Mazurkiewicza oraz w 2022 roku za rolę Boyda (nagroda za rolę w duecie z Rafałem Sawickim) w spektaklu pt. „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch". 

 W 2011 r. laureat Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Powiązane spektakle