Agata Skwarczyńska

Scenografka, kostiumolożka, reżyserka światła.

Stworzyła scenografię i oprawę wizualną  do licznych spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. W latach 2010- 2011 objęła kuratelę nad polską ekspozycją narodową oraz architektury w ramach Praskiego Quadriennale – Performance and Space Design 2011.  „Liberated Energy” - polska ekspozycja w ramach Praskiego Quadriennale została zaprezentowana w Pradze, a następnie w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach.

W 2015 r otrzymała nagrodę indywidualną - Złotą Maskę za scenografię do przedstawienia „Królowa Margot. wojna skończy się kiedyś" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W 2017 wzięła udział w międzynarodowej wystawie sztuki World Stage Design w Tajpei na Tajwanie. Jury przyznało jej główną złotą nagrodę w kategorii performance design za scenografię, kostiumy i reżyserię światła do spektaklu „Trędowata. Melodramat” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W 2017 nagrodzona za najlepszą scenografię do przestawienia „Przebudzenie wiosny” na Międzynarodowym Drama Schools’ Festival w Rabacie (Maroko). 

Prowadziła warsztaty mistrzowskie, m.in. w New Delhi (Indie), w Centro de diseño, cine y television w Mexico City; w ramach USITT (United States Institute for Theatre Technology) kongres, na Florydzie (USA); w ramach Praskiego Quadrienale 2019 (Czechy); na Akademii Sztuk Muzycznych i Performatywnych im. Janáčka w Brnie (Czechy) oraz inne.

W swoich projektach kieruje się doświadczeniami sztuki konceptualnej oraz minimalizmu. Często projektuje obiekty (rzeźby, instalacje). Od kilku lat zajmuje się tkaniną artystyczną (tradycyjne tkactwo i plecionkarstwo). W 2016 roku odbyła rezydencję artystyczną  Craft Village w New Delhi w Indiach.

Powiązane spektakle