Marcin Chlanda

Scenograf, reżyser świateł, twórca multimediów, modeli 3D oraz rozwiązań technicznych i logistycznych dla teatru. Absolwent scenografii na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych oraz UPJPII w Krakowie. Autor scenografii do kilkudziesięciu przedstawień. Pracował z najciekawszymi polskimi reżyserami ostatnich lat, między innymi Mają Kleczewską, Piotrem Ratajczakiem ale przede wszystkim Pawłem Świątkiem. Regularnie współpracuje z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie. Laureat nagród i wyróżnień, m.in. za scenografię do spektaklu „30 sekund” Bogny Podbielskiej (na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych), nagrody specjalnej miesięcznika „Teatr” dla twórców spektaklu o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej „Wieloryb The Globe" w reżyserii Evy Rysovej.

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zaprojektował scenografię do spektaklu pt. „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, z którą współpracował już wcześniej, przy realizacji takich tytułów, jak „Szklane Paciorki. Gra. Rozpoznanie”, „Dzieje upadków Honore de Balzaca” (oba spektakle  w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie), „Nieskończona historia” (Teatr im. W. Horzycy w Toruniu) oraz „Król” (Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie).

Jego ostatnie realizacje to m. in. „Wybieg. Wyspiański” (wg własnej koncepcji artystycznej), „Balladyna” w reżyserii Pawła Świątka, „Oni” oraz „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Piotra Ratajczaka.

 

www.chlanda.pl

 

Powiązane spektakle