DyBBuk
Spektakl Pawła Passiniego inspirowany jest żydowską legendą dramatyczną Szymona An-skiego, jednak tekst napisany przez Artura Pałygę czerpie nie tylko z „Dybuka”, ale także z przedwojennej historii bielskich Żydów. Używając historii niespełnionej miłości pary kochanków, Lei i Chanana, twórcy chcą zbudzić duchy z zapomnianej przeszłości Bielska-Białej. Bo gdzieś się musiały przecież podziać te niedokończone rozmowy, nieprzeżyte życia, niedocieszone radości, niedosmucone smutki, niespełnione pragnienia, cały świat, który był tutaj…
„DyBBuk” dzieje się w mieście dzisiejszym. W mieście, które mogłoby być czymś innym. Na podwórku przy 11 Listopada 63, na ulicy 3 Maja przed nieistniejącą synagogą, na Przegibku. „DyBBuk” dzieje się też w mieście spoza czasu. W podziemnej synagodze pod ulicą Krakowską, na księżycu, który zbliża się tak, że dobrze widać z niego miasto. A także w Watykanie, gdzie żydowski mistyk, Abulafia, chce nawrócić papieża na judaizm. I w mieszkaniu Salomona Halberstama koło Zamku Sułkowskich.
Paweł Passini przywołując świat z przeszłości, nie tworzy „spektaklu archeologicznego”. Używa historii, aby zadać pytania, które nie są historyczne: czym jest świat bez metafizyki, jak czytać znaki – i czy są jeszcze znaki? Czemu w świecie bez reguł tak bardzo tęsknimy za porządkiem, że jesteśmy skłonni wzywać dybuka, by przyszedł tylko po to, by coś się zmieniło. Tylko czy jest jeszcze ktoś, kto wysłucha naszych modlitw i przyniesie spełnienie?
Fotografie ze spektaklu: Natalia KabanowCzas trwania
150 min (1 przerwa)
Twórcy
- Tekst – Artur Pałyga
- Reżyseria – Paweł Passini
- Scenografia i kostiumy – Elbruzda
- Reżyseria świateł – Katarzyna Łuszczyk
- Muzyka – Paweł Passini, Daniel Słomiński
Obsada
- Lea, Dybuk – Ilona Janyst
- Basia, Batia – Daria Polasik-Bułka
- Frade, Matka Nie Lei – Jagoda Krzywicka, Jadwiga Grygierczyk
- Gitel, Nie Lea – Oriana Soika
- Anioł Jahoel – Marta Gzowska-Sawicka
- Chanan, Nie Chanan – Paweł Janyst
- Henoch, Batlan II, Chasyd II, Sędzia II – Michał Czaderna
- Menasze, Sekretarz Papieski, Batlan IV – Sławomir Miska
- Aszer, Batlan I, Chasyd I, Sędzia I – Mateusz Wojtasiński
- Meir, Batlan III, Chasyd III, Michael – Piotr Gajos
- Meszuach, Abulafia – Rafał Sawicki
- Reb Azriel, Salomon Halberstam – Kazimierz Czapla
- Reb Szymszon, Papież – Jerzy Dziedzic
- Reb Sender – Adam Myrczek
- Reb Mendel, Nachman, Nie Meuszuach – Grzegorz Sikora
Premiera
11.03.2017