Rafał Sawicki

Po ukończeniu studiów (1996 – Dyplom Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi) rozpoczął pracę w Warszawie. Występował w Teatrze Narodowym (m.in. „Noc listopadowa. Sceny dramatyczne” w reż. J. Grzegorzewskiego, „Saragossa” w reż. T. Bradeckiego). W Teatrze Komedia zagrał i zaśpiewał w spektaklu „Cyrano” w reż. A. Rozhina.

Do bielskiego zespołu dołączył w 1999 roku. Świetny Eddie w „Ulicy Gagarina” (reż. N. Rakowski), Adam w „Kształcie rzeczy” (reż. G. Chrapkiewicz), Florestan w „Nowym Wyzwoleniu” (reż. E. Marciniak), Korowiow/Afraniasz w „Mistrz & Małgorzata Story” (reż. R. Talarczyk).

Ma na swoim koncie kilka aktorskich nagród. W 2004 r. uhonorowany został Laurem Dembowskiego za rolę w „Ulicy Gagarina", a w roku 2009 – Nagrodą Specjalną im. Romana Brandstaettera poznańskiego konkursu „Noc Verba Sacra”. Jest także laureatem Złotych Masek – za rolę Chlestakowa w „Rewizorze” (reż. Ł. Czuj) oraz Sawy w „Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami” (reż. P. Ratajczak) w 2010 roku, za kreację Miguela de Cervantesa (Złota Maska w kategorii Aktorstwo: Rola Wokalno-Aktorska, 2017 rok), za rolę Jeda (nagroda za rolę w duecie z Tomaszem Lorkiem, w kategorii Aktorstwo: Rola Wokalno-Aktorska) w spektaklu pt. „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch" w reż. Tomasza Dutkiewicza w 2022 roku. 

Uzdolniony wokalnie i ruchowo, od lat mocny filar muzycznych przedstawień bielskiej sceny. Ma w swoim dorobku role w filmie i telewizji, angażuje się również w przedsięwzięcia kina offowego.

Działa w stowarzyszeniu Centrum Sztuki „Kontrast”, w ramach którego organizuje m.in.  bielską edycję Krakowskiego Salonu Poezji, którego jest współgospodarzem.

Powiązane spektakle