Cyrano de Bergerac

„Cyrano de Bergerac”, czyli komedia bohaterska w pięciu aktach Edmonda Rostanda, to jeden z najbardziej charakterystycznych tekstów francuskiej komedii, balansującej na granicy gatunków: romansu, krotochwili i dramatu bohaterskiego. Oparty na życiorysie Saviniena de Cyrano (de Bergeraca), siedemnastowiecznego poety-zabijaki z groteskowo dużym nosem, który nie pozwala mu wyznać swych uczuć pięknej kuzynce Roksanie.

Prapremiera „Cyrana de Bergerac” odbyła się w 1897 roku. Sztukę przyjęto entuzjastycznie, podobnie jak tytułową kreację słynnego francuskiego aktora Konstantego Coquelina. W ciągu następnych lat tytuł zawojował cały świat. Nie tylko teatralny, również filmowy. Dumny i waleczny Gaskończyk, mistrz fechtunku, znany z ciętego słowa, utalentowany poeta i muzyk, Cyrano de Bergerac - dołączył do panteonu ról, które są marzeniem każdego aktora. W Polsce wcielali się weń m.in. Jerzy Leszczyński, Mieczysław Voit, Krzysztof Chamiec. Jednak największy rozgłos zdobyła kreacja Piotra Fronczewskiego w spektaklu Teatru Telewizji z 1980 roku.

Inscenizacja, którą na naszej scenie przygotował Paweł Aigner, bogata jest we wszystkie atuty komedii bohaterskiej: zapierającą dech akcję, szalone wyczyny, brawurowe pojedynki, wybuchową mieszankę elementów komicznych i ściskających serce. A wszystko to w niezwykłej, plastyczno-muzycznej oprawie scenicznej. 

Spektakl otrzymał nominacje do nagrody Złotej Maski w kategoriach:

  • AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH - dla Michała Czaderny za rolę Cyrana de Bergerac;
  • NAGRODA SPECJALNA dla Zofii de Ines i Igi Sylwestrzak za kostiumy.

Czas trwania

145 min (1 przerwa)

Twórcy

Obsada

Premiera

7.03.2020

Recenzje

  • Redakcja BB, Nina Jocz, Wiktoria Łukasz - zobaczStrzałka w prawo
  • e-teatr, Wioleta Imiolczyk - zobaczStrzałka w prawo
  • Kronika Beskidzka, Zdzisław Niemiec - zobaczStrzałka w prawo
Fotografie: Dorota Koperska

Cyrano de Bergerac Na scenie! Kup bilet online

Brak dostępnych biletów na spektakl w najbliższym repertuarze. Zostaw swój e-mail, a powiadomimy Cię gdy znów będzie dostępny. Zostawiając adres mailowy, wyrażasz zgodę na otrzymywanie mailingu Teatru Polskiego.

Oświadczam, że powyższe informacje są mi znane i: